Fragaria
Proizvodnja, uvođenje novih tehnologija i
konzalting u voćarstvu i povrćarstvu.
Naslovnica
Proizvodi i usluge
O nama
Kontakt
Novosti
Traži
Hr
En
Proizvodi i usluge
Proizvodnja voća
Smrznuto voće
Sadnice
Lozni cijepovi
Plastenici i repromaterijal
Rezane i oprane salate - Pakirane salate
Kategorije
Sadnice voća
- Aronija
- Borovnica
- Breskva
- Brusnica
- Drijen
- Goji
- Grejp
- Jabuka
- Jagoda mjesečarka
- Kaki jabuka
- Kivika (Kivi)
- Kruška
- Kupina
- Limun
- Lijeska
- Malina
- Mandarina
- Marelica
- Ogrozd
- Orah
- Ribiz
- Smokva
- Šipak
- Šljiva
- Šumska jagoda
- Trešnja
- Vinova loza
- Višnja
- Maslina
- Rubus hibridi (Tayberry, Boysenberry)
- Žuta malina
Sadnice jagoda
- Alba
- Arosa
- Clery
- Diamante
- Dora
- Elsanta
- Madeleine
- Marmolada
- Maya
- Miss
- Queen Elisa
- Raurica
1
2
1
Korisni linkovi
Općenite informacije
Kalendar dozrijevanja Kupina
Dostupnost
Kontejnirano
Cjenik
Cjenik sadnica voća - veleprodaja 2016.-2017.
Kupina
KUPINA (Rubus fructicosus L.) – sadnice kupine
U ponudi imamo slijedeće sorte sadnica kupine:
Hullthornles, Thornfree, Lochness, Boysen.
SADNJA KUPINE
Kupina nije posebno zahtjevna u pogledu karakteristika tla i odgovaraju joj svi tipovi tla u kojima se ne zadržava voda.
Kupina se uzgaja do 1.000 metara nadmorske visine, a preferira južne ekspozicije.
Kontejnirane biljke kupine mogu se saditi tijekom cijele godine. Idealno vrijeme sadnje je studeni -– prosinac u krajevima s blažim zimama, odnosno travanj – svibanj u hladnijim krajevima.
Biljke kupine se sade na razmak od 1 m unutar reda dok međuredni razmak treba biti cca. 2,50 m.
Potreban im je potporanj.
Pripremiti 30 cm visoke gredice unošenjem u tlo treseta ili zrelog stajskog gnoja. Izvaditi biljku iz posude i posaditi u razini s tlom te površinu oko biljke pokriti s cca. 2 cm visine humusnog tla. Za početak uzgoja se može ostaviti bambus iz tegle kao oslonac, a preporuča se obilno navodnjavanje.
Potrebna je armatura kako za mlade izboje, tako i za dvogodišnje rodne izboje. Koriste se pojedinačni potpornji ili se uzgaja kao živica vezana na tri žice na visini od 80, 120 i 160 cm od tla.
Sve nove izboje, koji potjeraju iz tla do petog mjeseca, orezujemo u ravnini s tlom, nakon čega se selekcioniraju 4 do 5 nova najzdravija izboja, koje ostavljamo vežući ih na žicu, a pinciramo ih kasnije na 2 m. U jesen nakon berbe orezujemo u potpunosti sve izboje na kojima je bilo uroda,a nove selekcionirane izboje koji su nam potrebni za urod u sljedećoj sezoni ostavljamo da rastu.
Pri sadnji kupine potrebno je dodati odstajali stajski gnoj ili kompost te mineralno gnojivo s više fosfora, a za razvoj i rast biljke dušično gnojivo te kalijevo gnojivo pred samu berbu. Svake druge godine preporuča se u jesen međuredno dodati stajnjak.
ZANIMLJIVOSTI VEZANE UZ KUPINU:
Kupina je voće koje u izobilju raste na područjima Sjeverne Amerike, uz obalu tihog oceana, britanskih otoka i zapadne Europe. Kupina je grmolika biljka s bodljikavim i uspravnim stabljikama, a plodovi su tamnoljubičasti s glatkom ovojnicom. Kupine sadrže visok postotak dijetetskih vlakana (do 20% težine), polinezasićenih masnih kiselina, ugljikohidrata i imaju vrlo mali postotak masnoća (samo 1%). Jedna šalica kupina sadrži samo 62 kalorije. Osim što su bogate vitaminima C i A, kupine su također bogat izvor fenolnih kiselina, kalija, kalcija i natrija. Natrij i kalij važni su elementi za dobar protok krvi. Sjemenke kupine sadrže visoke količine omega 3 i omega 6 masnih kiselina. Kao i većina bobičastog voća kupina je snažan prirodni antioksidant. Vrlo je zahvalna za preradu a jedna od najpopularnijih prerađevina je kupinovo vino.
Kalendar dozrijevanja kupine po sortama.
Naslovnica
Proizvodi i usluge
O nama
Kontakt
Novosti